More selected projects

 

Apie pasakas ir mergaites

Drasida Žemaitė, Dvi Tylos

Kokia pasaka vaikystėje buvo jūsų mėgstamiausia? Ar turėjote herojų, su kuriuo slapčia tapatindavotės? Ar vaikystės pasakas skaitote savo vaikams?

Šiandien noriu pasidalinti nauijena apie vieną knygą, papildžiusią mūsų leidžiamų knygų lentyną. Tai - gruodžio mėnesį pasirodysianti pasakų knyga vaikams „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“. Tikiu, kad tai bus ta knyga, kurią užaugę mūsų vaikai skaitys savo vaikams.

Tai meninis negrožinės literatūros kūrinys. Jį sudaro nuoširdžių, mąstyti skatinančių pasakojimų prieš miegą rinkinys, įkvėptas šimto herojiškų moterų gyvenimo ir nuotykių. Knygą autorės Francesca Cavallo ir Elena Favilli parašė pastebėjusios, kad apie 95 % pasakų ir TV programų vaikams, su kuriomis jos užaugo, stokoja pagrindinių herojų mergaičių. Atlikusios tyrimą pastebėjo, kad situacija per dvidešimt metų nelabai pasikeitė, o mergaitėms reikia gyvų istorijų ir pavyzdžių-moterų, su kuriomis galėtų tapatintis ir jomis sekti.

Štai ką apie knygą sako pačios autorės:

Ši knyga mums ypatinga dėl daugelio priežasčių. Kai kurios jų akivaizdžios: jai išleisti sutelktiniu finansavimu surinkome rekordinę sumą – daugiau kaip vieną milijoną dolerių! („Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ yra didžiausią finansavimą surinkusi originali knyga sutelktinio finansavimo istorijoje). Be to, mus apstulbino neįtikimai daug jos rėmėjų iš daugiau nei septyniasdešimties šalių, taip pat mums buvo didelė garbė dirbti su dešimtimis talentingų menininkių iš viso pasaulio.

Kai kurios priežastys ne tokios akivaizdžios: pavyzdžiui, laiškai nuo būsimų mamų ir tėčių, kur jie sako, kad tai pirmoji knyga, kurią jie nupirko savo dukroms. Arba draugų draugės prisipažinimas, kad ši kampanija suteikė jai pasitikėjimo savimi pradėti įgyvendinti savo širdies projektą, kurį ji vis atidėliojo bijodama, kad nepasiseks. Elektroninis laiškas nuo mamos, kuriame ji be galo džiaugiasi knyga, kuri padeda jai pasidalinti savo – ne tik kaip mamos, bet ir kaip moters – požiūriu į pasaulį su savo trimis sūnumis.

O labiausiai ši knyga mums ypatinga dėl didžiulio mūsų rėmėjų pasitikėjimo mumis. Tokį pasitikėjimą jomis moterys jaučia nedažnai, todėl jis mums nėra savaime suprantamas. Kaip galėtų būti? Dauguma šioje knygoje aprašytų moterų niekada nepatyrė, ką reiškia, kai jomis taip pasitikima. Kad ir kokie svarbūs buvo jų atradimai, kad ir kokie drąsūs žygiai, kad ir kokiu įvairiapusiu genialumu jos pasižymėjo – jos buvo nuolat žeminamos, pamirštamos, o kai kuriais atvejais – apskritai kone ištrinamos iš istorijos.

Labai svarbu, kad mergaitės suprastų, kokių kliūčių gali pasitaikyti jų kelyje. Taip pat joms svarbu žinoti, kad šios kliūtys nėra neįveikiamos. Kad jos gali rasti būdų ne tik jas įveikti, bet ir pašalinti šias kliūtis iš kelio toms, kurios eis paskui – kaip padarė šios didžios moterys. Kiekvienas iš šimto pasakojimų šioje knygoje įrodo, kad pasitikėjimo kupina širdis gali pakeisti pasaulį. Tikimės, kad šios narsios pradininkės jus įkvėps. Tegul jų portretai įskiepija jūsų dukroms tvirtą tikėjimą, kad grožis pasireiškia įvairiomis formomis ir spalvomis, kiekvienu amžiaus tarpsniu. Norime kiekvienai skaitytojai ir kiekvienam skaitytojui pasakyti, kad didžiausia sėkmė yra nugyventi gyvenimą, kupiną aistros, smalsumo ir dosnumo. Linkime visiems kasdien prisiminti, kad turime teisę tyrinėti pasaulį ir būti laimingi.

Tai, kad jūs laikote šią knygą savo rankose, suteikia mums entuziazmo ir tikėjimo pasauliu, kurį kuriame kartu. Tai pasaulis, kuriame lytis nenulemia, apie ką galima svajoti ir kaip toli galima eiti. Tai pasaulis, kuriame kiekvienas gali drąsiai sakyti: „Aš esu laisvas.“ Ačiū, kad kartu su mumis dalyvaujate šioje kelionėje.

Elena Favilli
Francesca Cavallo

Norime, kad mūsų knygos kalbėtų, prisidėtų prie pokyčių visuomenėje, todėl planuojame aibę renginių, diskusijų, kur kalbėsime apie pasakų, populiariosios kultūros įtaką mergaičių pasauliui, lyčių stereotipus ir vaikus. Nepaprastai džiaugiamės, kad mūsų idėjas palaiko edukologė, socialinių mokslų daktarė Austėja Lansbergienė, daugiausiai ir reikšmingiausiai Lietuvoje kalbanti apie tai, kaip užauginti tvirtas mergaites. Jos įkurto „Vaikystės Instituto“ viena iš socialinių iniciatyvų yra #TvirtaMergaitė - tai nemokamų renginių ciklas tėvams bei pedagogams. Pirkdami knygą „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ jūs remsite šią iniciatyvą ir tokiu būdu asmeniškai prisidėsite prie to, kad tokių renginių būtų daugiau ir dažniau.

Sekite mūsų socialinius tinklus, norėdami sužinoti apie mūsų ar iniciatyvos #TvirtaMergaitė planuojamus renginius bei diskusijas.

Įrašo iliustracija iš knygos „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“.