More selected projects

 

Aromaterapija vasarą

Mūsų išleistą knygą “Aromaterapija vaikams” platina ne tik knygynai, bet ir žmonės, nedideli šeimos verslai, tikintys gydančia augalų galia. Tad pradedame ciklą pokalbių apie aromaterapiją su mūsų partneriais.

Šiandien kalbiname „Sąmoningų mamų“ įkūrėją, medikę, kūdikių ir vaikų priežiūros specialistę, aromaterapijos propaguotoją, išleidusią savo aromaterapijos produktų liniją vaikams, lektorę Giedrę Veličkienę. Giedrės klausiame, kuo gali būti naudinga aromaterapija vasarą, kaip, naudojantis gamtos turtais, apsaugoti vaikus nuo saulės, vabzdžių, vabalų, atgaivinti bei sudrėkinti sudirgusią odą ar atpalaiduoti pavargusias kojas.

Platesnės informacijos apie aromaterapijos naudą vaikams, dar daugiau patarimų, receptų ieškokite knygoje „Aromaterapija vaikams“.

Kalbino Adelė Galdikaitė

Papasakokite trumpai apie “Sąmoningas mamas” ir Jūsų aromaterapijos liniją vaikams.

“Sąmoningos mamos” buvo, pirmiausia, mokykla mamoms. Pirmą kartą mamos susibūrė 2011 m. Idėja kilo iš poreikio dalintis patirtimi su kitomis mamomis. Nuolat bendraudamos su besilaukiančiomis bei jau pagimdžiusiomis moterimis, matėme, koks didelis yra kokybiškos ir patikrintos informacijos poreikis. Taip ir atsirado paskaitos. Jaunos mamos dažnai neturi laiko skaityti daug knygų, todėl jos noriai lankosi mūsų organizuojamose paskaitose, kur gauna koncentruotą informaciją, profesionalią konsultaciją ir sutaupo laiką. Tuo pačiu jos bendrauja su kitomis mamomis, dalinasi patirtimi. Mūsų tikslas yra skatinti moteris džiaugtis motinyste! 

Kaip nusprendžiau sukurti aromaterapijos liniją? Aromaterapija užima mano gyvenime labai svarbią vietą. Su aromaterapija aš jau dirbu 10 metų: ja domiuosi, naudoju, atlieku įvairius masažus. Kai susilaukiau vaikų, kaip ir kiekvienai mamai, norėjosi juos auginti kuo sveikiau, natūraliau, geriau, naudoti kiek įmanoma mažiau aršių cheminiu priemonių ir apsaugoti vaikučius, naudojant natūralias profilaktikos priemones. Tad pradėjau vaikams gaminti įvairius tepaliukus, mišinius masažams, priemones nuo slogos, dantukų dygimo skausmo. Kitos mamos pradėjo manęs prašyti pagaminti priemonių ir joms. Tokių prašymų pradėjo atsirasti ne vienetais, bet dešimtimis, tad nusprendžiau, jog man reikia sukurti ir išleisti aromaterapinių gaminių liniją būtent vaikams, kuriai poreikis Lietuvoje buvo didžiulis. Aromaterapija Lietuvoje vis labiau populiarėja: mamos rašo, jog pradėjusios naudoti mūsų aliejus, purškalus, mišinius, inhaliatorius, vaikiukas mažiau serga, geriau jaučiasi. Todėl aš matau labai didelę prasmę, užsiimdama šia veikla.

Kuo aromaterapija gali būti naudinga vasarą: keliaujant su vaikais, iškylaujant gamtoje, džiaugiantis saulės spinduliais?

Vasarą aromaterapija gali padėti labai įvairiai. Manau, jog vasariškiausias produktas yra hidrolatai. Jie puikiai atgaivina odą ir mus, kai yra karšta. Tai labai lengva priemonė, tinkama ir mažiems vaikučiams, tad ją galima naudoti neribotai. Vaikai nepyksta, kai yra apipurškiami – jie mėgsta gaivų hidrolatų lietų. Jei vaikutis sušunta, suprakaituoja, kūdikiams prasideda prakaitinė, hidrolatas puikiai nuramina visus odos sudirgimus. Jie labai tinka praplauti akytėms, kai vaikai, žaisdami lauke, nešvariomis savo rankutėmis įsitrina ką nors į akis, o kitą dieną akytė pradeda pūliuoti. Tokias atvejais, kol dar nėra prasidėjęs stiprus uždegimas, galima akytę hidrolatu praplauti – užpukšti ant vatos tamponėlio hidrolato ir išvalyti akytes. Labai greitai nuima perštėjimą, nemalonų jausmą. Kartais žmonės klausia, ar negalima išvalyti akyčių levandų arbata. Galima, tačiau hidrolatas nuo arbatos skiriasi savo aktyviųjų medžiagų gausa, nors tiek arbata, tiek hidrolatas yra gaminamas iš tų pačių augalų.

Apsauga nuo saulės

Vasarą nuo saulės galima naudoti daug augalinių aliejų. Populiariausi: migdolų bei kokosų aliejai. Jie natūraliai turi spf 4–6. Tai labai lengvas saulės filtras. Aliejų veikimo principas: jie spindi ir taip atspindi saulės šviesą. Jūsų oda yra apsaugota tol, kol aliejus, užteptas ant odos, žvilga. Apsauga nėra tokia stipri, kad jos pakaktų deginimuisi visą dieną prie jūros, tačiau kasdieniam vartojimui, norint apsaugoti savo odą nuo saulės spindulių ir tuo pačiu gražiai įdegti, augaliniai aliejai puikiai tinka. Manau, vaikams nereikia kiekvieną dieną tepi kremų nuo saulės ar kitų sintetinių priemonių – augaliniai aliejai juos puikai gali pakeisti. Tačiau, jei planuojate būti ilgą laiką atviroje saulėje, reikėtų pagalvoti ir apie rimtesnes apsaugos priemones.

Apsauga nuo vabzdžių vabalų

Aromaterapija taip pat gelbėja kovoje su uodais ir kitais vabzdžiais, vabalais. Tam galima pasitelkti ir pasigaminti įvairius purškalus. Dažniausiai, kaip vabzdžius atbaidanti priemonė, yra naudojami eteriniai aliejai. Iš jų populiariausi: citrinžolės, citrinkvapio eukalipto, arbatmedžio, levandų, rozmarinų, pipirmėčių aliejai – visi, turintis aštrų kvapą. Jų veikimo principas – užmaskuoja mūsų kūno kvapą. Uodai reaguoja į tam tikrus kvapus: žmogus turi tam tikrą kraujo grupę, daug prakaituoja, iškvepia daugiau anglies dioksido, aktyviai sportuoja ar laukiasi. Mūsų tikslas yra užmaskuoti natūralų savo kūno kvapą, tad priemonės su eteriniais aliejais tam puikiai tinka. Jei važiuojame prie vandens telkinių, kuriuose skraido daug uodų, eterinius aliejus galima lašinti tiesiai ant savo drabužių (jie nepalieka dėmių, neblukina drabužių). Audinys labai puikiai sulaiko eterinį aliejų ir jį garina. Taip esame apsaugoti nuo vabzdžių maždaug valandai. Citrinkvapį eukaliptą, arbatmedį galima lašinti ant kepurių, pečių, kelnių klešnių, sijonų, šortų ar batų. Tačiau ne ant odos – ant audinio.

Įkandus uodui, bitei, vapsvai, įkastas vietas galima patepti levandų eteriniu aliejumi, kuris mažina niežulį, skausmą, lėtinį odos sudirbimą. Jei įkandimą nusikasėm, atsirado šlapiuojanti žaizda ir bijome, kad gali prasidėti infekcija, galima panaudoti arbatmedį, tiesiog lokaliai patepti. Levandų ir arbatmedžio eteriniai aliejai yra populiariausi, saugūs eteriniai aliejai, kuriuos, prireikus, galima naudoti ant odos grynus. Kitus aliejus nepatyrusiam vartotojui rekomenduoju skiesti.

Kokius eterinius aliejus verta turėti savo vaistinėlėje atostogų metu?

Savo atostogų vaistinėlės neįsivaizduoju be arbatmedžio ir levandų eterinių aliejų. Apskritai, be šių dviejų aliejų neįsivaizduoju savo gyvenimo, nes jie gali pakeisti daugumą higienos prekių, vaistų, priemones nuo skausmo, kvepalus!

Levandų aliejus. Tinka esant odos susirgimams, nubrozdinimams, įpjovimams, netgi nutrynus batams (atsirado pūslė, šlapiuojanti žaizda, nežinote, ką tepti, nes viskas griaužia, skauda. Levandų aliejus yra ta priemonė, kuri negriauš, nelis patekti infekcijai, skatins gijimą, nuims nemalonų skausmą). Taip pat padeda esant vietiniams, nedideliems nudegimams (jei nudegė didesni odos plotai, reikėtų naudoti levandų hidrolatus), įkandus vabzdžiams. Grįžus po ilgos, varginančios kelionės, kai labai skauda kojas, galima atpalaiduoti ir nuraminti kojas atlikus pėdų, blauzdų masažą, panaudojant levandų eterinį aliejų (jį paskiedus su augaliniu aliejumi, pvz. į 10 ml augalinio aliejaus įlašinti 5 lašiukus levandų). Esant bet kokiems skausmams (galvos, pilvo), levandų aliejus pats geriausiais pagalbininkas.

Arbatmedžio aliejus. Arbatmedis yra natūralus antiseptikas, kartais vadinamas natūraliu antibiotiku, naudojamas visur, kur yra užkrėstos žaizdos, patekusi infekcija, visur, kur reikia žaizdą dezinfekuoti. Taip pat, ilgai būnant saulėje, dažnai ant lūpos iššoka pūslelinė, nes saulė provokuoja Herpes viruso plitimą, tad lūpą galima patepti arbatmedžio aliejumi. Arbatmedžio, taip pat ir levandų, eterinį aliejų galima įlašinti į dušo želę, kaip papildomą dezinfekcijos, apsaugos nuo nemalonių kvapų priemonę. Arbatmedis pravartus kelionių metu, kai jaučiame, jog peršalome, pradedame sloguoti, kosėti. Juo galima įsitrinti pėdas, inhaliuoti aromatą tiesiai iš buteliuko ar užsilašinus ant popierinės servetėlės arba, jei yra galimybė, pagulėti vonioje, įsilašinus kelis lašus arbatmedžio aliejaus – tai labai efektyvi priemonė nuo peršalimo. Taip pat arbatmedžio aliejus labai nepatinka uodams ir erkėms, jį galima lašinti tiesiai ant drabužių.

Taip pat į vaistinėlę dar įsidėčiau pipirmėčių eterinį aliejų, kuris padeda skaudančioms, pavargusioms kojoms, nuo nudegimų. Jį galima įsilašinti į dušo želę, natūralų kūno kremą, bekvapį kūno losjoną.

Keliaujantiems, ypač su vaikais, rekomenduočiau įsidėti ir mandarinų eterinį aliejų. Jis padeda nuo įvairiausių virškinimo sutrikimų: pilvo pūtimo, skausmo, viduriavimo, užkietėjusių vidurių. Mandarinų aliejus padeda reguliuoti virškinimo sistemą. Tad augalinio aliejaus ir mandarinų aliejaus mišiniu (šaukštelis augalinio ir pora lašiukų mandarinų eterinio aliejaus) reikėtų masažuoti vaikams pilvą, tačiau vieno karto nepakaks, reikėtų 3–4 kartus per dieną po 3–4 minutes. Reikia nepamiršti, jog mandarinų aliejus, kaip ir kiti citrusinių vaisių aliejai, didina odos jautrumą saulei, tad, atlikus masažą, tiesiai į atvirą saulę eiti nereikėtų. Masažuotą vietą reikia nuplauti arba pridengti rūbais.

Ką labiausiai mėgsta Sąmoningų mamų pirkėjos?

Be išimčių pati populiariausia vasaros prekė yra levandų hidrolatas. Ją naudoja tiek vaikai, tiek tėvai. Levandų hidrolatas tinkamas beveik kiekvienai situacijai. Apsaugai nuo saulės perka migdolų aliejų. Taip pat labai perkami mano jau minėti eteriniai aliejai – levandų, pipirmėčių, arbatmedžio.

Taip pat perkama naujiena „Ledinis vasaros gelbėtojas“. Tai alavijo gelis, stipriai raminantis, dažnai naudojamas nuo nudegimų, išsausėjus odai nuo jūros vandens. Jis praturtintas levandų bei pipirmėčių eteriniais aliejais. Ši priemonė be galo gerai atvėsina, atgaivina, sudrėkina saulės vonių sudirgintą odą.

Kodėl natūralias priemones geriau naudoti nei agresyvius repelentus?

Tai, kas yra sukurta gamtos, mūsų organizmas pasisavina ir priima geriau, būna mažiau atmetimo, alerginių reakcijų, nepageidaujamų simptomų, pvz. galvos skausmų. Nepageidaujamos reakcijoms, naudojant cheminius repelentus, įvyksta dėl to, jog cheminės medžiagos yra svetimos mūsų organizmui ir jis bando šioms medžiagoms priešintis.

Taip pat reikia neapkrauti organizmo sintetinėmis, cheminėmis medžiagomis. Mes ir taip gyvename labai užterštame pasaulyje, todėl reikia galvoti, ką valgome, naudojame, purškiame ant savęs. Gyvenkime kuo žaliau, natūraliau, sveikiau.

Kokių patarimų, receptų turėtumėte vasarai? Ar jais pasinaudoti gali ir tėveliai?

Naudokite vasarą hidrolatus! Tai puiki priemonė odos nuraminimui, sudrėkinimui. Mano 2017 m. vasaros atradimas buvo pipirmėčių hidrolatas, kuris ne tik puikiai kvepia, bet ir lengvai vėsina. Juo galime purkšti visą kūną, kai mūsų oda yra sudirgusi, nudegusi arbai kai norime atsigaivinti, sudrėkinti odą. Moterims labai tinka rožių hidrolatas, jį galima purkšti ir ant makiažo – jo nesugadina, tačiau atgaivina, sudrėkina odą.

Ir nepamirškite aromaterapijos vasarą, nes ji gali būti labai naudinga!

Keletas receptų:

Purškalas nuo uodų „Zyzlys nuskris“:

30 lašų citrinžolės eterinio aliejaus (galima pakeisti Japoninio laurenio eteriniu aliejumi)
15 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus
20 lašų tikrosios levandos eterinio aliejaus
10 lašų eukalipto (spindulinio) eterinio aliejaus
50 ml vandens (iš čiaupo)

Gamyba: į buteliuką sulašinkite eterinius aliejus ir užpilkite vandeniu. Eteriniai aliejai plūdūriuos vandens paviršiuje, tad prieš naudojant, nepamirškite suplakti!

Patartina, kad buteliukas būtų tamsaus stiklo, kad šviesa, plastikas ir kiti aplinkos veiksniai nepažeistų gerųjų eterinių aliejų savybių. Iš bėdos tiks ir bet koks stiklinis/plastikinis buteliukas su purkštuku. Vis tiek priemonė ilgai neužsistovės.

Pagaminta priemonė „galioja“ 12 mėn., bet esu tikra, kad išnaudosite daug greičiau ir gaminsitės dar.

Naudojimas: gerai supurtykite ir purkškite priemonę ant drabužių, galvos apdangalų, plaukų, per didesnį atstumą – ant odos. Galite išpurkšti vaikiuko vežimėlį, pataliuką. Gausiai ant odos nepurkškite, ypač, jei ji jautri. Nuo šiltos odos eteriniai aliejai nugaruoja labai greitai, o štai audiniai (drabužėliai, vežimėlis ir pan.) neleidžia eterinio aliejaus molekulėms nugaruoti taip greitai. Apsauga bus aktyvi 30–60 min, paskui „atsišviežinkite“. Aišku, daug kas priklauso nuo oro. Atminkite, kad šiltu ir vėjuotu oru eteriniai aliejai nugaruoja greičiau, nei ramų vėsesnį vakarą.

Daug kas klausia, ar ši priemonė atbaido erkes. Taip, teoriškai erkėms ji turėtų nepatikti, nes sudėtyje yra arbatmedžio. Visgi, jei laiką leidžiate prie ežero, miške, pievoje, kur knibždėte knibžda erkių, siūlau apsaugą sustiprinti grynu arbatmedžio eteriniu aliejumi. Užlašinkite jo ant vaiko drabužių, šortų/kelnių klešnių galų, kepurytės. Arbatmedžio eterinis aliejus dėmių nepalieka, nuo kūno šilumos garuoja ir atbaido juodąsias nenaudėlės.

Masažo aliejus pavargusioms kojoms (ilgesniam laikui):

50 ml augalinio aliejaus (labiausiai mėgstu migdolų)
7 lašai pipirmėčių eterinio aliejaus
5 lašai levandų eterinio aliejaus

Gamyba: viską kartu sumaišyti.
Šis receptas netinka nėščioms moterims.

Visais patarimais ir receptais gali naudotis tiek vaikai, tiek jų tėveliai!