
Būk atrasta. Būk išgirsta. Būk matoma
Ne paslaptis, kad šiuo metu kuriame knygą vaikams apie išskirtines Lietuvos moteris. Viena iš kliūčių su kuria susidūrėme rengdami šią knygą, buvo herojų paieška. Kaipgi objektyviai atsirinkti moteris, kurios turėtų tapti mūsų knygos veikėjomis? Todėl labai džiaugiamės partneryste su „Lygių galimybių centras“, kurie padėjo mums atrenkant istorines asmenybes, o štai šiuolaikinių moterų sąrašą mums padėjo sudaryti Evelina Kurgonaitė, kuri šiais metais įgyvendino projektą “100 Lietuvos moterų”. Tai vyko po iniciatyvos W@ platforma. Būk atrasta. Būk išgirsta. Būk matoma. Taip yra kviečiamos moterys burtis į šią platformą. Koks tai projektas ir kuo įdomus jis gali būti jums – skaitykite mūsų įraše.
Kalbino Adelė Galdikaitė
Esate „Women at" įkūrėja. Papasakokite, kas yra „W@", koks yra jos tikslas?
„Women at" arba trumpai tiesiog „W@" yra sparčiai auganti tarptautinė platforma, skirta įvairių profesijų moterims.
W@ siekia sukurti sąlygas moterims patekti į platesnį visuomenės akiratį jų talento, profesinių žinių, gebėjimų arba pasiekimų pagrindu bei užmegzti ryšius, taip joms sukuriant papildomų profesinių galimybių.
Euristikos psichologija – ypač prieinamumo šališkumas – lemia, kad žmonės, apie kuriuos žinoma mažai, turi mažiau profesinių galimybių. Statistiškai - dėl įvairiausių priežasčių, įskaitant jų anaiptol ne visada pagrįstą kuklumą ir nedrąsą – už akiračio ribų lieka kur kas daugiau moterų nei vyrų. Tuo tarpu profesinio matomumo trūkumas ir siauresnis profesinių kontaktų tinklas paprastai lemia ir lėtesnį moterų kilimą karjeros laiptais. Savo veikla sieikiame prisidėti prie šios tikrovės keitimo.
Kaip veikia W@? Kokias veiklas vykdote?
W@ yra sumanyta veikti kaip „skėtis", po kuriuo jungiasi profesiniu ar kitu atžvilgiu giminingos moterų grupės – tam, kad jų narėms būtų ne tik įdomu susipažinti, bet ir tam, kad bendra veikla galėtų būti joms aktuali, naudinga profesiniu požiūriu. Pavyzdžiui, W@BrusselsLT yra skirta Briuselyje gyvenančioms ir dirbančioms lietuvėms, o Karolinos Laurynaitės vedinos, W@LawLT rėmuose buriasi teisininkės Lietuvoje; tuo tarpu W@Competition jungia konkurencijos srities profesionales ne tik didžiosiose Europos sostinėse, bet ir Šiaurės ir Pietų Amerikose bei Afrikoje.
Džiaugiuosi, kad jau per pirmus W@ gyvavimo metus atsirado nemažai moterų, kurios ne tik tampa narėmis, bet ir pačios kuria naujas W@ atšakas. Vienas iš W@ tikslų – skatinti moteris, kad jos pačios būtų aktyvesnės ir naudotųsi šia platforma savo ir kitų moterų garsinimui, ryšių plėtojimui bei kitais su jų profesine veikla susijusais tikslais.
Moteris garsiname įvairiais būdais. Dažniausiai organizuodami profesinius renginius, į kuriuos pranešėjomis kviečiame tos srities specialistes pasidalinti savo žiniomis. Taip pat kuriame profesinius leidinius, kuriuose ekspertinėmis įžvalgomis dalinasi moterys bei kitomis viešųjų ryšių priemonėmis. Beje, W@ renginiai atviri visiems susidomėjusiems – ir moterims, ir vyrams.
Taip pat telkiame virtualią profesinę bendruomenę ir tikimės, kad netrukus startuos ir moterų profesionalių duombazė. Renginių organizatoriai dažnai skundžiasi, kad norėtų pranešėjų gretose matyti daugiau moterų, bet jiems sunku jų rasti. Tokia duombaze tikimės prisidėti prie šios problemos sprendimo.
Lietuvos šimtmečio proga vykdote projektą „100 Lietuvos moterų". Trumpai papasakokite, kokia yra projekto idėja, misija, kaip prasidėjo šis projektas ir kaip jis vyko?
Dauguma mūsų iniciatyvų iki šiol buvo skirtos įvairių profesijų moterims, nepriklausomai nuo jų tautybės. Šiemet vykdome projektą „100 Lietuvos moterų", kuriuo siekiame garsinti būtent Lietuvos moteris.
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtu projektu siekiame pažymėti 100 Lietuvos moterų, kuriomis šalies žmonės didžiuojasi už jų ;talentą, lyderystę, išskirtinį atsidavimą darbui, profesinius gebėjimus ir pasiekimus. Projektas vyko keliais etapais. Pirmiausia, Lietuvos žmonės buvo pakviesti nominuoti Lietuvoje ir už jos ribų gyvenančias šalies moteris. Sulaukta virš tūkstančio nominacijų iš viso pasaulio.
Komisijos nariai iš pradinių nominuotų moterų sąrašų, kuriuos projekto komanda parengė šalies žmonių nominacijų pagrindu, atrinko po 20 moterų penkiose kategorijose: menas ir kultūra; mokslas; išradimai ir inovacijos; valstybės valdymas, atstovavimas ir gynyba; pilietinė visuomenė ir verslas. Kiekvienas iš jų savo atrankos rezultatus parengė nepriklausomai, nežinodami, kas dar buvo pakviesti į komisiją ir už kurias nominantes balsavo kiti komisijos nariai. Taip siekta kuo nesališkesnio atrankos rezultato.
Sąraše – ir žinomos, įvertintos moterys, ir išskirtinės, profesiškai drąsios, inovatoriškos jauniosios kartos profesionalės ir menininkės – dirbančios Lietuvoje ir už jos ribų.
Džiaugiamės, kad pavyko pasiekti ir vieną svarbiausių projekto tikslų – atrasti savo darbais Lietuvą garsinančias moteris, kurios nebūtinai yra žinomos plačiajai visuomenei. Tai pavyko tik todėl, kad nominacijų sulaukėme iš viso pasaulio. Tarp Vilniaus, Briuselio ir Londono veikianti projeko komanda taip pat siekė prisidėti prie tiltų, jungiančių Lietuvoje gyvenančius ir pasaulio lietuvius, stiprinimo.
Jūsų šūkis „Be Found. Be Heard. Be Seen" (liet. „Būk atrasta. Būk išgirsta. Būk matoma"). Kodėl tokia platforma yra reikalinga Lietuvos moterims? Ar lietuvės nori būti atrastos, išgirstos, matomos?
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl W@ giminingos platformos ir iniciatyvos yra reikalingos, yra ta, kad dauguma moterų apskritai nė nesusimąsto, kad jų žinomumas ar jo stoka gali turėti tiesioginę įtaką jų profesinei sėkmei. Tad visų pirma, manau, svarbu į tai atkreipti moterų dėmesį.
Daugelyje profesinių sferų Lietuvoje vis dar dominuoja vyrai – ypač jei pažvelgsime į komandoms ar organizacijoms vadovaujančių žmonių gretas. Antai, panagrinėjus „Verslo žinių" kasmet sudaromą didžiausių šalies įmonių tūkstantuką, paaiškėjo, kad Lietuvoje 88% bendrovių vadovų yra vyrai, ir vos 12% – moterys. Todėl, manau, tokia platforma yra net labai reikalinga Lietuvos moterims – ypač toms, kurios iki šiol dar nebuvo pakankamai paskatintos būti atrastos, išgirstos, matomos.