
Gyvenk kaip patinka ir be atliekų
Tęsiame Bea Johnson knygos „Namai be atliekų“ pristatymą ir šį kartą kalbame apie tai, kaip pritaikyti gyvenimo be atliekų principus kuriant savo namų aplinką. Patarimais, kaip kurti namų jaukumą, vadovaujantis zero waste idėjomis, kokia yra gyvenk kaip patinka filosofija, ir ką bendro turi šie du požiūriai bei kaip jie gali pagerinti gyvenimo kokybę dalijasi tinklaraščio Ten Kur Namai kūrėja bei knygos „Gyvenk kaip patinka“ autorė Sigita Petrunina.
Kalbino Adelė Galdikaitė
Esate tinklaraščio Ten Kur Namai sumanytoja ir autorė. Savo tinklaraštyje rašote apie namus, kurie yra jaukūs ir laimingi, kuriuose gyvena laimingi žmonės. Kaip kuriate savo laimę, namų jaukumą?
Man laimė namuose lygi ramybei. Kai visi šeimos nariai yra patenkinti, jaučiasi patogiai ir yra savimi. Kai nekyla konfliktai dėl smulkmenų ir galime tiesiog mėgautis buvimu kartu. Namuose esame penki skirtingi žmonės su skirtingais norais ir charakteriais, todėl balansą, kad visi būtų laimingi ir patenkinti, pasiekti kartais sunku. Tačiau aš labai džiaugiuosi ramiu pusdieniu ar bent vakaru.
Namų jaukumas mums svarbus tiek pat kiek jų patogumas. Mėgstame savo sofą ir savaitgalio vakaro filmus. Todėl ant mūsų sofos daug pagalvių – visiems patogiai įsitaisyti. Šeimoje turime tradiciją savaitgaliais būtinai pietauti visi kartu. Čia man svarbu stalo tekstilė – namuose turime daug skirtingų staltiesių, kad jų pagalba galėtume kurti pietų nuotaiką. Šiuo metu man vienas namų jaukumo kertinių dalykų – kambariniai augalai. Nebeįsivaizduoju namų be jų žalumos, jų kuriamos džiunglių nuotaikos ir skleidžiamos ramybės.
Tinklaraštyje taip pat pasakojate apie atsakingą vartojimą. Kokios pagrindinės, Jūsų nuomone, tokio vartojimo taisyklės?
Pradėjusi atsakingai vartoti ir apie tai rašyti supratau vieną pagrindinį dalyką. Tai, mano manymu, yra pati svarbiausia atsakingo vartojimo taisyklė. Tu gali rūšiuoti atliekas, valgyti ekologišką maistą, bet geriausio rezultato pasieksi tik pagalvojęs prieš įsigydamas naują daiktą, nesvarbu ar tai naujas rūbas, ar prieskonių pakuotė. Svarbiausia yra galvoti prieš perkant!
Skaitėte Bea Johnson knygą „Namai be atliekų". Ką naujo sužinojote, atradote? Kokius knygoje paminėtus principus, patarimus jau bandėte pritaikyti savo aplinkoje, kaip Jums sekėsi?
Perskaičiusi knygą labai pradėjau galvoti apie plastiką mūsų aplinkoje ir pirkinių krepšyje. Jei reikia kažkokio produkto, ieškau jo popierinėje ar stiklinėje taroje. Taip pat visiškai atsisakėme plastikinių maišų ir maišelių. Pačiai buvo nuostabu, kad naudoti savo maišelius yra lengva ir smagu. Šį rudenį planuoju pirkti pilstomą aliejų ir ieškoti kitų alternatyvų mūsų naudojamiems supakuotiems maisto, kūno ir namų priežiūros produktams.
Tvaraus gyvenimo, atsakingo vartojimo, zero waste filosofijos daugeliui parodo, kaip mes neatsakingai vartojame, kiek daug išmetame, švaistome, koks užterštas yra pasaulis... Ar pastebėjote pokyčių savo aplinkoje, kasdienybėje? Ar jaučiate, jog šios idėjos po truputį keičia Jus, Jūsų aplinką, įpročius? Ar Jūsų pavyzdys įkvepia aplinkinius susimąstyti, keisti savo gyvenimo būdą?
Kad pavyzdys įkvepia, pastebėjau pačioje artimiausioje aplinkoje – mano tėvai pradėjo rūšiuoti atliekas. Nors mes šeimoje rūšiuojame jau labai seniai, dabar pradėjome ne tik galvoti, į kokį konteinerį išmesti šiukšles, bet ir apie tai kaip vartoti, kad tų šiukšlių išmestume vis mažiau.
Praėjusiais metais išleidote savo pirmąją knygą „Gyvenk kaip patinka". Papasakokite, kokia yra gyvenk kaip patinka filosofija? Ar ji dera su pagrindiniais zero waste principais? Ką šie du požiūriai turi bendro?
Gyvenk kaip patinka pirmiausia yra apie tai, kad savo namuose mes turime jaustis gerai ir patogiai. Namų dekoras, baldai, spalvos ir bet kurie kiti sprendimai namuose pirmiausia turi būti mums ir dėl mūsų, o ne dėl to, ką žmonės pasakys.
Pirmas skyrius knygoje vadinasi „Naudok ką turi. Ypatingi daiktai". Jis visas apie tai, kad nebūtina pirkti naujų daiktų, tam, kad namai būtų jaukūs ir gražūs. Manau, tai puikiai dera ir su zero waste principais, nes daug daiktų namuose galima pritaikyti ir naudoti ne pagal jų pirminę paskirtį. Mano pačios namuose gausu senų, atnaujintų daiktų ir baldų, esu įsitikinusi, kad jie yra ypatingi ne tik dėl to, kad yra seni/atnaujinti, bet ir todėl, kad senas, jau naudotas daiktas ar baldas turi savo istoriją, kuri namams suteikia kitokią, ypatingą nuotaiką.
Kokių turėtumėte patarimų, norintiems suskurti gražius, jaukius namus, taikant gyvenimo be atliekų ir atsakingo vartojimo principus?
Būti drąsiems ir eksperimentuoti. Daugelį namų apyvokos daiktų, o ypač baldų galima atnaujinti, naudoti ne vienerius metus. Nebūtina visų namų apstatyti senienomis, bet derindami seną su nauju, sukursite individualų savo namų vaizdą ir jausmą. Siūlau į namų tekstilę – staltieses, pagalvėles, virtuvės rankšluostėlius – pažiūrėti išradingai. Gal teks išmokti siūti, bet toks įgūdis labai praverčia, kai reikia atnaujinti ar pasiūti naujas dekoratyvias pagalvėles, pavyzdžiui, iš nedėvimo megztinio.
Nebūkite sau kategoriški ir kitokį gyvenimo būdą ir jo principus sau ir savo namams pritaikykite palengva.