
Miesto žmonės, mylintys gamtą
Neseniai Lietuvoje debiutavo internetinė parduotuvė “Urban Earth Lovers”, savo pirkėjams siūlanti tik aplinkai draugiškus produktus, padedančius gyventi sąmoningiau ir atsakingiau. Migle ir Laura neslepia – susitikimas su Bea Johnson ir jos knyga „Namai be atliekų“ buvo dar vienas svarbus momentas jų gyvenime, paskatinęs tęsti prasmingą veiklą ir pradėti įgyvendinti parduotuvės viziją. Pritariamai šypsomės, radę tiek daug bendrumo - mes, kaip ir “Urban Earth Lovers” norime padėti miesto žmonėms grįžti arčiau to, kas tikra.
Tad šiandien kalbamės su Migle ir Laura apie tai, kaip prasidėjo jų kelias minimalizmo link, kaip pradėti kompostuoti bute ir kokią naudą teikia modulinės spintos sukūrimas.
Kalbino Adelė Galdikaitė
Neseniai atidarėte internetinę ekologiškų produktų parduotuvę. Papasakokite, nuo ko viskas prasidėjo: koks buvo Jūsų kelias minimalizmo, ekologijos ir parduotuvės atidarymo link?
Viskas prasidėjo nuo minimalizmo (kalbame ne apie interjero dizaino stilių, o apie sąmoningą pasirinkimą teikti prioritetą asmeniniams tikslams, mėgstamai veiklai, artimiesiems, vietoje varginančio noro turėti daugiau daiktų ir materialinių pasiekimų). Įsileidus minimalizmo filosofiją į kasdieninę buitį, gana organiškai pasukome aplinkai draugiško gyvenimo link. Jaučiame atsakomybę už kiekvieną daiktą savo namuose, todėl stengiamės rinktis mažiau ir tik tuos produktus, kurių gamyba, tiekimas ir perdirbimas draugiški žmonėms ir gamtai. Abi visada norėjome sukurti prasmingą verslą, kuris prisideda prie globalių problemų sprendimo, atitinka mūsų gyvenimo būdo vertybes. Šiuo metu internetinėje parduotuvėje www.urbanearthlovers.com pardavinėjame aplinkai draugiškus produktus namams ir keliaujant mieste. Taip pat teikiame paslaugas verslui.
Savo facebook paskyroje „Urban Earth Lovers Lietuva“ visada pabrėžiate, jog aplinkai draugiškas gyvenimas turėtų būti paprastas, lengvas ir malonus. Tačiau Lietuvoje šis judėjimas dar nėra toks populiarus kaip kitose Pasaulio šalyse. Su kokiais sunkumais susidūrėte ieškodami draugiškų aplinkai produktų Lietuvoje? Kokių produktų sunkiausia atrasti Lietuvos rinkoje?
Paradoksalu, tačiau žinių ekonomikos amžiuje yra sunku rasti patikimą informaciją apie aplinkai draugišką gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei nusprendėte rūšiuoti atliekas – skirtingi šaltiniai pateikia skirtingą informaciją, ką galima ir ko negalima mesti į rūšiavimo konteinerius. Trūksta kryptingos ir vientisos komunikacijos aplinkosaugos ir ekologijos temomis.
Kalbant apie konkrečius produktus, smagu, kad Lietuvoje atsiranda kūrėjų, kurie patys gamina ilgaamžius, aplinkai draugiškus produktus (kietoji kosmetika „Solidu”, daugkartinio naudojimo maišeliai „Žalia žinutė” ir kt.). Tačiau mums pasirodė sudėtinga ir nepatogu pirkti po vieną prekę atskirose parduotuvėse, o pavienių prekių pristatymas nėra draugiškas gamtai pasirinkimas. Aplinkai draugiškų produktų asortimentas bendroje platformoje – yra viena iš priežasčių, kodėl atidarėme savo parduotuvę.
Taip pat neseniai pradėjote eksperimentą „kompostuoju Vilniaus senamiesčio 50 kv. metrų bute“. Pasidalinkite, kaip Jums sekėsi, kaip vyko eksperimentas ir ar šis iššūkis įgyvendinamas?
Prieš kelis mėnesius Laura su vyru pradėjo eksperimentą – kompostuojame Vilniaus senamiesčio 50 kv. metrų bute. „EcoPets Kompostavimas bute” parūpino mums stilingą kompostavimo maišą, todėl svečiai nepatiki, kad tai kompostas kol neatsega maišo. Procesas lengvesnis nei gali pasirodyti. Tereikia augalinės kilmės atliekas sudėti į maišą, ten įvyksta magija ir rezultate turi puikios žemės kambariniams augalams. Klaidingai manoma, kad kompostavimas skirtas tik tiems, kas gyvena užmiesčio name su būriu naminių gyvūnų ir vaikų. Ši veikla tinka ir mieste gyvenantiems, keliauti mėgstantiems, 24 val. per parą užimtiems jauniems žmonėms.
Gyvenimo be atliekų judėjimo pradininkė Bea Johnson savo knygoje „Namai be atliekų“ skyriuje apie drabužinę rašo: „Didelis pasirinkimas aptemdo protą (kai galimybių labai daug, apsispręsti būna sunkiau), o kadangi dažnam iš mūsų vis trūksta laiko, savaitė po savaitės rengiamės tais pačiais ar panašiais drabužiais. Mėgstamiausius (kurie dažniausiai būna patogiausi, dera prie figūros ir atitinka stilių) kabiname priekyje, o nemėgstami lieka ant tolimiausių kabyklų arba dulka sunkiau pasiekiamose lentynose užimdami vertingą erdvę, rinkdami dulkes ir užgriozdindami namus. Drabužius derinant kapsulės principu, kiekvienas daiktas kruopščiai atrenkamas, visi yra dėvimi ir kabinami taip, kad būtų vienodai matomi. Kitaip tariant, sumažinę garderobą turėsite pilną spintą drabužių, kuriuos iš tiesų dėvėsite“. Kad ir kiek daug teigiamų atsiliepimų esame girdėję apie modulinę spintą, ryžtis sumažinti savo spintos turinį skamba kaip vienas didžiausių iššūkių minimalizmo kelionėje. Šiuo metu Jūsų spintoje 31 daiktas – ar vertėjo taip minimalizuoti drabužinę? O gal modulinė spinta tik dar viena madinga banga?
Laura: Pradėjus domėtis minimalizmu viena sunkiausių užduočių buvo spintos optimizavimas. Kad turiu per daug, suvokiau vienos kelionės metu. Pasirodo, kad iš didžiulio lagamino prikimšto drabužių, batų ir papuošalų, skirtų „o jeigu” progoms, aš naudojau tik 20%. Tai buvo kvaila ir brangu, kelionės metu reikėjo mokėti papildomus mokesčius už tokio dydžio lagamino transportavimą.
Minimalizmą spintoje išlaikyti man padeda turimų daiktų suskaičiavimas. Šiuo metu spintoje turiu 31 daiktą: drabužiai, lauko apranga, batai, rankinės ir papuošalai. Visi šie daiktai tarpusavyje dera, todėl kiekvieną dieną dėviu savo mėgstamiausius drabužius. Jaučiuosi gerai, atrodau gerai ir rytais nebekvaršinu sau galvos klausimu „kuo apsirengti?”. Renkuosi kokybę vietoje kiekybės, todėl ilgalaikėje perspektyvoje sutaupau laiko ir pinigų. Svarbiausia – esu patenkinta savo stiliumi.
Miglė: Apie modulinę spintą išgirdau prieš dvejus metus. Pastebėjau, kad turiu ganėtinai daug drabužių, bet nuolat norisi vis naujų, nes sunku surasti, kuo gražiai apsirengti. Tada pradėjau domėtis ir atradau nuostabius spintų pavyzdžius, kaip atrodo spalviškai suderinti drabužiai ir kiek nedaug jie užima vietos spintoje. Nenorėjau to daryti drastiškai ir iš karto nusipirkti visą naują modulinę spintą, tačiau laipsniškai atsirinkau stilių, kuris man patinka, spalvas, drabužius, kuriuos jau turėjau, visus likusius drabužius atidaviau, o naujus pirkinius derinau prie naujo modulinio įvaizdžio. Po mažiau nei metų jau džiaugiausi savo maža moduline spinta.
Facebook paskyroje taip pat dalinatės įdomiais ir labai naudingais patarimais. Kokiais iš jų skatintumėte pasinaudoti visus ir nedelsiant? Kaip Jums pačioms sekasi šiuos patarimus pritaikyti buityje? Kaip įsileisti minimalizmą ir zero waste į savo namus, ir ar verta juos įsileisti?
Daugelį dalykų, kurie yra toksiški mūsų savijautai ir aplinkai, darome tiesiog iš įpratimo. Dažnai mums trūksta žinių ir motyvacijos keisti susiformavusius ir su mumis suaugusius įpročius. Minimalizmą gyvenime ir namuose mums padeda išlaikyti tam tikri ritualai, kuriuos sąmoningai kartojame tol, kol tai tampa gyvenimo būdo dalimi. Pavyzdžiui, visada kuprinėje nešiojamės metalinę gertuvę ir metalinį šiaudelį, nebegeriame „takeaway“ gėrimų – kava mėgaujamės iš keramikinio puodelio kavinėje. Investuojame į kokybe, o ne kiekybę. Pirkdamos maisto ir kitus produktus perskaitome etiketę, įvertiname sudėtį, aplinkosauginius ženklus, pakuotę. Aplinkai draugiško gyvenimo istorijomis ir patarimais dalinamės su kitais Facebook ir Instagram paskyroje @urbanearthlovers, tai mus motyvuoja tęsti pradėtus įpročius.
Miesto žmogus, kuris nori pabandyti aplinkai draugišką gyvenimą gali pradėti nuo tempo sulėtinimo. „Slow” gyvenimo filosofija, kuri apima mūsų valgymo įpročius, apsipirkimą, laisvalaikį, madą – yra aplinkai draugiško gyvenimo tvarus pagrindas. Lėtesnio gyvenimo tempo privalumai – daugiau laiko veikloms ir žmonėms, kurie tau patinka. Daugiau gamtos, skaitymo, pasivaikščiojimų ir pokalbių. Mažiau nerimo ir nereikalingų daiktų.
Pabaigai, kokie Jūsų ateities planai, nauji projektai – galbūt, netrukus išvysime tikrą, didelę, fizinę „Urban Earth Lovers“ parduotuvę?
Versle atsižvelgiame į vartotojų poreikius, plečiame aplinkai draugiškų prekių asortimentą. Pradėjome naują verslo kryptį – siūlome tvarias šventines dovanas ir kitus ekologiškus sprendimus verslui. Ateityje norime atidaryti fizinę parduotuvę, kurioje prekes būtų galima įsigyti be plastiko ir be pakuotės.