More selected projects

 

Namai be atliekų. Geriausios iniciatyvos rinkimai I

Gegužės mėnesį Lietuvoje viešėjo netrukus pasirodysiančios knygos “Namai be atliekų” autorė Bea Johnson (plačiau apie knygą skaitykite čia). Organizuodami renginį, kartu su Miesto Laboratorija ir 15min.lt nutarėme paskelbti geriausios zero waste iniciatyvos rinkimus. Tai – labai draugiški rinkimai, kurių tikslas atkreipti dėmesį į pačius įvairiausius Lietuvoje egzistuojančius projektus: produktus ir paslaugas bei socialines iniciatyvas, skatinančias atsakingą vartojimą. Tikimės, kad šie draugiški rinkimai paskatins vartotojus rinktis sąmoningesnius ir atsakingesnius sprendimus perkant.

Pristatome pirmųjų trijų vietų nugalėtojus, surinkusius daugiausia balsų portale 15min. Šiandien kalbiname pirmosios vietos nugalėtoją – “Sneaker Spot”, kurie dalindamiesi straipsniais apie kedų kultūrą, tendecijas, organizuodami vakarėlius šiai stilingai aprangos detalei propaguoti, pradėjo vystyti ir kitą veiklą - ėmė teikti kedų atnaujinimo paslaugą. Kad sportinius batelius galima restauruoti, daugeliui kelia nuostabą, o taip, kaip daro “Sneaker Spot” kelia susižavėjimą, mat po neišvaizdžių senų kedų restauracijos, jie atrodo, kaip nauji! Tad sveikiname pirmosios vietos nugalėtojus - “Sneaker Spot”, ir raginame išbandyti jų batų restauravimo paslaugą - taip ne tik sutaupysite pinigų, kuriuos išleistumėte naujiems batams įsigyti, bet ir būsite stilingi bei atsakingai vartojantys! Plačiau apie “Sneaker Spot” skaitykite mūsų pokalbyje.

Kalbino Adelė Galdikaitė

Papasakokite plačiau apie „SNEAKER SPOT“ veiklą, kuo užsiimate, ką darote. Ar įkurdami „Sneaker spot“ tikėjotės, kad būtent sportbačių atnaujinimas taps viena pagrindinių Jūsų veiklos sričių?

SNEAKER SPOT yra kelių žmonių bendruomenė, kuri skatina kedų kultūros judėjimą Lietuvoje. Pradėjome nuo tinklaraščio apie naujausias kedų tendencijas. Netrukus pradėjome kurti ir asmeninį turinį – stiliaus patarimus su individualiomis fotosesijomis, interviu su įdomiais žmonėmis, renginių apžvalgas ir pan. Pradėjome rengti vakarėlių seriją dedikuotą kedams pavadinimu „Kicks'n'Beats“. Surengėme ir kedų mugę, kurioje galima pirkti/parduoti/mainyti kedus – tokia mugė taip pat skatina nepirkti naujų kedų iš parduotuvės, o perpirkti jau panaudotus arba naujus kedus iš žmonių, kuriems jų nebereikia. 

Sportbačių atnaujinimas yra viena iš mūsų veiklų, tačiau nėra pagrindinė – laiką paskirstome taip, kad jo užtektų straipsniams, interviu ir renginiams rengti. Žinoma, ateityje turime nusimatę ir daugiau įvairių projektų susijusių su kedais. Mėgstame sakyti, jog mes darome viską, kas susiję su kedais.

„Atrodo, kad mada yra Gyvenimo be atliekų antitezė, o tvarūs drabužiai – oksimoronas visuomenėje, pagautoje nuolat besikeičiančių tendencijų“ (citata iš Bea Johnson knygos „Namai be atliekų“). Kaip manote, ar įmanomas atsakingas vartojimas greitosios mados (fast fashion) srityje? Ar tokios iniciatyvos kaip Jūsų gali sustabdyti, sumažinti šį masišką rūbų, avalynės vartojimą, gamybą?

„Mada“ yra ne tik rūbai. Tendencijos egzistuoja kur kas platesne perspektyva pradedant mitybos įpročiais ir pabaigiant politinėmis pažiūromis. Šiuo metu po truputį ateina labai puiki tendencija, kuri susijusi su ekologija, perdirbimu ir antriniu daiktų panaudojimu – vis daugiau žmonių imasi šiukšlių rūšiavimo, atsisako įpakavimų ir atidžiau renkasi maistą. Neatsilieka nuo tendencijų ir didieji prekiniai ženklai, vienas jų – H&M. Jau kurį laiką pagrindinėje kompanijos komunikacijoje kalbama apie antrinį rūbų panaudojimą. Žinoma, tai tėra marketingo kampanija, tačiau pati žinutė suteikia peno apmąstymams apie atsakingą vartojimą. Nemanome, jog nuo mūsų veiklos priklauso gamybos kiekiai gamyklose ar gaminių kokybė, tačiau mūsų iniciatyva skatina žmones neišmesti avalynės, jeigu ji vos suplyšta, išsitepa ar praranda spalvą, o tai ir yra atsakingo vartojimo skatinimas.

Ar turite patarimų, kaip neatsilikti nuo be galo greitai besikeičiančių mados tendencijų, tačiau tuo pačiu išlikti tvariems?

Turime du patarimus. Pasigamink pats ir rinkis daiktą kokybišką. Tendencijas galima sekti nebūtinai perkant naujausius rūbus iš naujausių kolekcijų. Aprangoje jos dažniausiai atsispindi tam tikrose rūbų ar avalynės detalėse, kurias galima pasigaminti ir pačiam. Pavyzdžiui, jeigu šiuo sezonu yra madingi kaspinai, tai nebūtina pirkti naujų kedų su kaspinu vietoje raištelių - įsiverkite tą patį kaspiną į senus kedus! Taip pat – stenkitės rinktis kokybiškus rūbus ar avalynę, kurie galėtų tarnauti ilgiau nei vieną ar du sezonus.