More selected projects

 

Namai be atliekų

Ar kada skaičiavote kiek jūsų šeima per mėnesį sukuria atliekų? Šimtą kilogramų, o gal tūkstantį? Štai jauna mergina - Gintarė Dambrauskaitė metė sau iššūkį ir mėnesį laiko balkone kaupė savo šiukšles. Kiekvieną rytą atitraukus užuolaidas balkone ją “pasveikindavo mano atsakomybė - šiukšlių maišai. Matydama juos kasdien supratau, kokie svarbūs yra mano pasirinkimai. Šiukšlių maišai išardė mano namų estetiką, badė akis, o ypač sąžinę, nes žinojau, kad visa tai sunaudota vienam kartui ir visiškai veltui”. (Plačiau skaitykite 15min) O ar patikėtumėt, kad keturių asmenų šeima per metus laiko gali sukurti šiukšlių, telpančių tik į nedidelį stiklinį indelį? Bea Johnson, Zero Waste judėjimo įkvėpėja, su šeima gyventi be atliekų pradėjo prieš dešimt metų. Nuo to laiko atliekos, sukaupiamos jų namų ūkyje per metus, telpa vos į vieno litro stiklainį. Dalindamasi savo patirtimi tinklaraštyje ir bestseleriu tapusioje knygoje „Namai be atliekų“, Bea inicijavo pasaulinį Gyvenimo be atliekų judėjimą ir toliau įkvepia augančią bendruomenę gyventi paprastai ir imtis priemonių prieš bereikalingą švaistymą ir šiukšlinimą. Savo metodiką ji grindžia 5 principais: „Atsisakyk, sumažink, panaudok dar kartą, perdirbk, kompostuok – tik tokia eilės tvarka“.

Bea Johnson knyga „Namai be atliekų“ (Originalus pavadinimas „Zero Waste Home“. Ši knyga išversta į daugiau nei 20 kalbų, o „Amazon“ svetainėje pirmauja knygų apie atliekų problemą kategorijoje) griauna visuomenės stereotipus ir siekia parodyti, kad gyvenimas be atliekų gali būti ne tik stilingas, bet ir naudingas sveikatai, padeda sutaupyti laiko ir pinigų. Džiaugiamės, kad šią knygą lietuvių kalba turėsime galimybę išleisti mes, leidykla „Dvi Tylos“. Ši knyga suprantamai paaiškins, kaip nekaupti atliekų, pateikdama šimtus paprastų tvaraus gyvenimo gudrybių, kurias gali pritaikyti net ir gyvenantieji įtemptu ritmu: nuo naminių garstyčių recepto ir priešpiečių pakavimo be plastiko iki patarimų, kaip išvengti nepageidaujamos korespondencijos arba mėgautis atostogomis nešvaistant išteklių. „Namai be atliekų“ yra elegantiškas ir itin aktualus vadovas, kuris jums suteiks praktinių žinių, padėsiančių pagerinti sveikatą, sutaupyti laiko ir pinigų ir užtikrinti geresnę ateitį savo šeimai ir visai mūsų planetai. Plačiau apie knygą skaitykite čia.

Kaip ir su kiekviena mūsų leidžiama knyga, norime paskatinti teigiamus pokyčius visuomenėje, todėl nepaprastai džiaugiamės, kad plačiau apie tai, kas yra gyvenimas be atliekų turėsime galimybę pakalbėti su pačia Bea ir būriu entuziastų, renginyje gegužės 11 dieną, Vilniuje. Bea skaito pranešimus universitetuose, korporatyviniuose renginiuose ir konferencijose visame pasaulyje, ją kviečia tokios garsios įmonės ir institucijos, kaip „Google“, „Pixar“, „Adobe“, „TEDx“, Europos Parlamentas ir Jungtinių Tautų organizacija. Bea pasiekimų sąraše – vienuolika tarptautinių turų, ji skaitė pranešimus daugiau nei 35 šalyse 6 žemynuose. B. Johnson dalyvavo daugybėje televizijos laidų, tokių kaip „The Today Show“, figūravo publikacijose, pavyzdžiui, žurnale „People“. Motyvuotą, optimizmu trykštančią B. Johnson leidinys „The New York Times“ pavadino „Gyvenimo be atliekų žyne“. Ji yra įtakingiausia gyvenimo būdo be atliekų atstovė, apdovanota didžiuoju „The Green Awards“ prizu. Todėl nepraleiskite galimybės susipažinti su Bea, išklausyti
jos pranešimo bei užduoti savo klausimų.

Renginio programoje - daugybė entuziastų iš Lietuvos: tai ir įrašo pradžioje minima Gintarė, pasidalinsianti savo patirtimi, ir Austėja Platukytė, kalbėsianti apie greitąją madą ir medžiagas, tausojančias gamtą. Ineta iš tinklaraščio „Eko Musės“ ieškos atsakymo apie alternatyvius pasirinkimus buityje: skalbimo priemones, šampūnus, dantų pastas. Pirkti ar gaminti savo? Giedrius Bučas, socialinės iniciatyvos „Kūrybos kampas“ įkūrėjas kalbės apie antrinį daiktų dizainą bei tai, kaip gyventi stilingai, bet ir atsakingai. Debesyla.lt tinklaraščio įkūrėjas, knygos „Tinginio manifestas“ autorius, Danielius Goriunovas, parodys kad net ir labai tingus žmogus, nenorintis savo rankomis gaminti, konstruoti ar ieškoti daiktų antrinio panaudojimo būdų, gali propaguoti gyvenimą be atliekų. Sigitas Žemaitis, išskirtinai sezoninės virtuvės, restorano „Sweet Root“ šeimininkas papasakos, kokią įtaką kasdieniniai mūsų maisto pasirinkimai turi aplinkai bei kaip sezoninių ir lokalių produktų vartojimas gali padėti gyventi be atliekų. Renginį vainikuos diskusija su pranešėjais ir Zero Waste Lietuva atstovu Bertu Ulozevičiumi bei geriausios Gyvenimo be atliekų iniciatyvos rinkimai. Dienos pabaigoje kviesime tikros Zero Waste vakarienės restorane „Sweet Root“, kuriai pagaminti bus sunaudojamos visos pasirinktų ingredientų dalys, o visi restorano virtuvę pasiekę produktai bus atkeliavę zero waste pakuotėse ar visai be jų.

Renginį organizuojame kartu su „Miesto Laboratorija“, kurioje ir vyks mūsų renginys. Plačiau apie renginį, ir jo programą rasite mūsų Facebook paskyroje.