
Pokalbiai apie aromaterapiją
Kas iš tiesų yra aromaterapija ir kaip ji gali pasitarnauti mūsų sveikatai?
Į dažniausiai užduodamus klausimus apie aromaterapiją atsako Irma Vyšniauskienė – aromaterapeutė, viena iš Lietuvos aromaterapeutų asociacijos steigėjų. Šios įdomios profesijos Irma mokėsi studijuodama klinikinę aromaterapiją Londone, Tradicinės žolių medicinos ir aromaterapijos institute, vadovaujamame gerbiamo aromaterapeuto G. Mojay. Sukaupusi ilgametę patirtį „Kvapų namų“ seminaruose, stovyklose, levandų distiliavimo ūkyje Prancūzijoje, Irma keletą metų dirbo sveikuoliškame „Augueko namų“ darželyje ir čia vis dar veda kvapų pažinimo pamokas ikimokyklinukams. Toliau gilinasi į aromaterapijos mokslą, dirba šioje srityje, dalyvauja projektuose mokyklose, kurių metu vaikai tyrinėja kvapus ir uoslės pojūtį.
Irma, esame įpratę aromaterapiją pasitelkti kurdami namų estetiką. Ar kvapai gali būti ne vien malonūs, bet ir turėti gydomąjį poveikį mūsų organizmui?
Aromaterapija, žinoma, tinkama ir namų estetikai, visgi aukščiausios kokybės eterinius aliejus galime naudoti kaip nuostabią efektyvią priemonę fizinei sveikatai ir gerai psichologinei savijautai. Eteriniai aliejai distiliuojami iš tam tikrų juos kaupiančių aromatinių augalų – jų žiedų, lapų, šaknų, sėklų, vaisių, medienos ar dervos. Augalai šiuos aliejus metabolizuoja, kad apsisaugotų nuo bakterijų, parazitų, grybelių, kitų kenkėjų ar priviliotų bites, vabzdžius apdulkintojus. Su tuo susijęs ir stiprus eterinių aliejų poveikis mums, nes vieni jų veikia antimikrobiškai, priešuždegimiškai, antivirusiškai, prieš grybelius, tuo tarpu kiti (pvz., citrusiniai, gėliniai) atpalaiduoja. Tai labai koncentruoti ekstraktai, tad juos vartojame nedideliais kiekiais ir skaičiuojame lašais. Šios lakiosios medžiagos greitai pasklinda ore, o dėl jų mažų molekulių per odą, plaučius pasiekia ir kraujotaką.
Kokios medžiagos naudojamos aromaterapijoje?
Be minėtų pagrindinių eterinių aliejų, aromaterapijoje naudojami ir baziniai aliejai. Pastarieji visai kitokios cheminės sudėties, spaudžiami iš vaisių, sėklų, riešutų, branduolių, tarkim, alyvuogių, sezamų, migdolų, kokosų – jie puikiai tinka maitinti odą. Taip pat juos naudojame kaip bazę eteriniams aliejams skiesti. Būtina paminėti ir hidrolatus, ypač kai kalbama apie aromaterapiją vaikams ar jautresnės odos žmonėms. Hidrolatai – distiliuoti augalų vandenys, dar vadinami švelniąja aromaterapija. Jie veikia drėkinamai, antiseptiškai ir gali būti vartojami vietoj eterinių aliejų kaip švelnesnė alternatyva.


Ar aromaterapija – nauja mada?
Nors aromatiniai augalai įvairiose kultūrose naudojami šimtmečius (aliejinės ištraukos, smilkymas, dervos, distiliatai, sekretai ir kt.), dabartinė aromaterapija, kokia yra dabar, datuojama nuo maždaug XX a., kuomet pradėti reikšmingi tyrinėjimai ir veikalai. Vis dėlto ypatingo visuomenės ir mokslininkų susidomėjimo aromaterapija sulaukė kartu su pastaraisiais dešimtmečiais užplūdusia natūralumo banga. Siekiant atskirti komercinę aromaterapiją (galima teigti, "madingą") nuo profesionalios, vartojami terminai ir nurodomos tokios kryptys kaip "holistinė", "klinikinė", "medicininė aromaterapija" ar "aromatinė medicina". O pastarųjų ateitis daug žada: gausėja mokslinių tyrimų, ilgametės saugios specialistų patirties, ji įtraukiama kaip papildoma praktika gydymo įstaigose, netgi atliekami pozityvūs tyrimai dėl eterinių aliejų poveikio antibiotikams atsparioms bakterijoms. Taigi šalia madingosios, dažnai sintetinių kvapų "aromaterapijos" egzistuoja ir rimta natūralios medicinos šaka.
Kokiems negalavimams esant galima taikyti aromaterapiją vaikams? Ar ji gali padėti profilaktiškai apsisaugoti nuo ligų?
Aromaterapija nuostabi tuo, kad laikantis saugumo ir turint bazinių žinių, ją galima patiems taikyti namuose, padėti vaikams augti sveikesniems ir priartėti prie gamtos kvapų, jutimų. Tinkamai parinkti eteriniai aliejai saugo nuo mikrobų, stimuliuoja imuninę sistemą, veikia antispazmiškai, gerina odos būklę, gina nuo vabzdžių, bendrai tonizuoja. Ypač efektyvi aromaterapija kvėpavimo takams, mat eterinių aliejų molekules tiesiogiai įkvepiame į plaučius. Taip pat itin svarbus psichologinis poveikis, o vaikams jis pasireiškia labai greitai. Įrodyta, kad eteriniai aliejai (pvz., citrinų, eukaliptų) skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą kraujyje, taip stimuliuodami imuninę sistemą, taip pat veikia antivirusiškai, mažina mikrobų skaičių ore ir ant paviršių. Taigi siaučiant virusams galime garinti eterinius aliejus patalpose, valyti paviršius, pasitepti ir tokiu būdu saugotis nuo ligų.
Stiprinti vaikus profilaktiškai – turbūt vienas pagrindinių tėvų norų ir iššūkių. Mano manymu, čia svarbu stengtis kuo labiau palaikyti pilną sveikos gyvensenos komplektą: kokybiškas maistas, judėjimas, grynas oras, pakankamas ir ankstyvas miegas, gera atmosfera namuose ir darželyje ar mokykloje. Nors aromaterapija nėra panacėja, sujungus visus šiuos punktus, ji gali būti puiki pagalba.
Ar aromaterapija ir gydymas vaistais prieštarauja vienas kitam? Galbūt aromaterapija gali pakeisti vaistus?
Ši sritis nepakankamai ištyrinėta, vis dar neatsakyta į daug klausimų, todėl logiškai svarstomos galimos reakcijos. Visgi eteriniai aliejai yra aktyvūs ir su sintetiniais vaistais reaguoti gali: kraujyje vaisto kiekis gali padidėti arba sumažėti, suaktyvėti šalutinis poveikis, vaisto ir eterinio aliejaus veikimas sumuotis. Tačiau didžiausia tikimybė, kad taip nutiks, yra naudojant eterinius aliejus į vidų arba ilgai garinant (kai mūsų kraujotaką pasiekia didelis jų kiekis). Nėra patvirtinančių įrodymų, kad trumpas išorinis terapinis naudojimas mažomis dozėmis sukeltų nepageidaujamas reakcijas. Iš tiesų, netgi gydymo įstaigose eteriniai aliejai vis dažniau įtraukiami kaip papildoma praktika, o įvairiais atvejais jie gali padėti išvengti vaistų, ypač esant lengviems negalavimams. Reikėtų bendradarbiauti su patikimu, platų išsilavinimą turinčiu gydytoju ir skaityti kokybiškus literatūros šaltinius.
Ką svarbu žinoti taikant aromaterapiją namuose? Kokių saugumo principų reikia laikytis?
Savarankiškai galime naudoti taip vadinamą holistinę aromaterapiją - joje taikomi saugūs, bet efektyvūs eterinių aliejų kiekiai, naudojama išoriškai, ant odos beveik visada patariama eterinius aliejus skiesti (pvz., tepant ar naudojant vonioje lašiname į bazinį augalinį aliejų). Prieš einant į saulę saugotis fototoksiškų aliejų (ypač citrusų), atsargiai rinktis ir stipriai skiesti galinčius dirginti odą, gleivinę. Taip pat domėtis renkantis eterinius aliejus mažiems vaikams, nėščiosioms, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų. Vartojant į vidų ar intensyviau, konsultuotis su specialistu. Nors taisyklių nemažai, jų laikantis aromaterapiją naudoti saugu. Kaip sakė Paracelsas, viskas gamtoje gali būti toksiška, priklausomai nuo dozės.
Kokio amžiaus vaikams galima pradėti taikyti aromaterapiją? Kaip teisingai pradėti?
Naujagimiams pakanka mamos artumo, jos pažįstamo kvapo, eteriniai aliejai visiškai nebūtini. Išimtinai naudojama tais atvejais, kai nauda nusveria riziką. Tada mažyliams iki 3 mėnesių rekomenduojama 0.1 - 0.2 % koncentracija, vėliau iki 2 metų 0.25 - 0.5 %, iki šešerių 1 - 2 %, o 6 - 15 metų vaikams - 1.5 - 3 % (remiantis R. Tisserand, R. Young "Essential Oils Safety", 2 - uoju leidimu).
Supažindinti mažąjį su kvapų pasauliu reikėtų pamažu: iš pradžių galima panaudoti lašą eterinio aliejaus valant namus, lašą ar du garinti, vėliau lašeliu gali kvepėti mama ir pan. Svarbu, kad eteriniai aliejai būtų švelnūs, saugūs kūdikiams (tokie galėtų būti ramunėlių, tikrųjų levandų, rožių, palmarozų - imbierinių citrinžolių). Dvejojant galima pasitarti su aromaterapeutu arba pasikliauti „mažiau yra daugiau“ taisykle. Mažylių odai visiškai pakaks bazinių aliejų (pvz., migdolų, abrikosų kauliukų, kokosų), o papildant eteriniais aliejais, geriausia iš pradžių išbandyti patiems, tada tepti nedidelį kūdikio odos plotelį (alkūnės linkyje, būtinai skiestą). Nepageidaujama reakcija gali pasirodyti po kelių, net keliolikos valandų – tokiu atveju pasirinktas produktas netinka. Maitinančioms mamoms reikėtų atminti ir tai, kad nemaža dalis naudojamų eterinių aliejų patenka į kraujotaką, vėliau šalinami daugiausia per inkstus, bet šiek tiek ir per seiles, prakaitą, pieną. Neišnešiotiems kūdikiams iki 3 mėnesių eteriniai aliejai visiškai nerekomenduojami.
Tėvai dažnai skundžiasi, kad darželiuose, mokyklose vaikai greitai užsikrečia virusais ir todėl dažnai serga. Kaip aromaterapija gali padėti tai išspręsti ir ką reikėtų daryti tėvams, kad išvengtų pasikartojančių virusų bei peršalimų?
Pati beveik ketverius metus dirbusi privačiame vaikų darželyje supratau, kad vaikų emocinis disbalansas labai dažnai pasireiškia fiziologiniais negalavimais ir jie yra sveiki, jei jaučiasi laimingi bei saugūs. Taigi pagrindinė užduotis, manau, turėtų būti stengtis palaikyti gerą atmosferą namuose (tai svarbiausia), taip pat darželyje ar mokykloje. Aromaterapija savo ruožtu gali padėti mažinti įtampą, stresą, atpalaiduoti po kupinos įspūdžių dienos, gilinti miegą, pakylėti, stiprinti nervų sistemą, mažinti baimes, depresines nuotaikas (ypač tamsiu žiemos metu). Gali gerinti žvalumą, koncentraciją. Sprendžiant šias vidines problemas, turėtų gerėti ir imuninė sistema. Atsipalaidavimui galime garinti kvapus patalpose, prieš miegą nuraminti vaikus švelniu masažu, vonia, užlašinti aliejų ant pagalvės, žaislo, pižamos.
Visgi aromaterapija stiprina ir tiesiogiai: kaip minėta, parinkti eteriniai aliejai gali stimuliuoti imuninę sistemą, saugoti nuo virusų, bakterijų. Siaučiant ligų periodui reikėtų dezinfekuoti patalpas garinant, valant, praskiestu eteriniu aliejumi ryte patepti vaiko kaklą, riešus, šaliką, drabužį, einant miegoti – pėdutes. Prieš imantis naudoti darželyje, mokykloje, įgyti bazinių žinių, ore naudoti tik tiek, kad aromatas jaustųsi švelniai, pasiteirauti grupės vaikų dėl alergijų, kitų negalavimų ir pasidalyti žiniomis su kitais tėveliais.
Kokius eterinius aliejus rekomenduotumėte turėti namų vaistinėlėje, kada ir kaip juos naudoti?
Vaikams ir visai šeimai saugūs bei įvairiapusiškai panaudojami eteriniai aliejai:
- Tikrųjų levandų (Lavandula angustifolia). Ramybei, giliam miegui, žaizdelėms, įkandimams, nubrozdinimams, uždegiminei odai, galvos, pilvo, raumenų skausmui palengvinti, kt.
- Ramunėlių (Anthemis nobilis ar Matricaria recutita). Ramiam miegui, pagalba uždegiminei, alerginei odai ar žaizdelėms, skausmui, temperatūrai mažinti, virškinimui gerinti (ypač su stresu susijusiems spazmams, diegliukams).
- Smilkalinių bosvelijų - frankincenso (Boswellia carterii). Imuninės sistemos ir kvėpavimo takų darbui gerinti, spazmams, atsikosėjimui, greitesnei žaizdelių regeneracijai, taip pat koncentracijai, susikaupimui, meditacijai.
- Mandarinų (Citrus reticulata). Vaikams harmonijai, gerai nuotaikai, saldžiam miegui, nervų sistemai nuraminti, virškinimui tonizuoti, pilvo spazmams, sausai odai drėkinti kartu su baziniais aliejais.
- Bergamočių (Citrus bergamia). Stresui, įtampai, nerimui, depresinėms nuotaikoms mažinti, virškinimo tonikas, tinka esant pilvo spazmams ar prastam apetitui.
- Citrinų (Citrus limonum). Imuninei sistemai tonizuoti, patalpų orui nuo mikrobų valyti, virškinimui gerinti, žvalumui, koncentracijai.
- Linalolio tipo čiobrelių (Thymus vulgaris ct. linalool). Antimikrobinis, antibakterinis poveikis kvėpavimo takams, naudojamas virškinimo spazmams, uždegiminės odos priežiūrai, padeda stiprinti nervų sistemą.
- Pražangialapių mirtenių - arbatmedžių (Melaleuca alternifolia). Stipriai antibakterinis, antivirusinis, priešgrybelinis, tad tinka plataus spektro terapijai. Galima rinktis ir švelnesnį mirtenių aliejų, pvz., viržinių mirtenių - rozalinų (Melaleuca ericifolia). Šios puiki pagalba kvėpavimo takams, atsikosėjimui, gleivių šalinimui, patalpų orui valyti ir odos uždegimams mažinti, atpalaiduoja prieš miegą.
- Tikrųjų mirtų (Myrtus communis). Imuninei sistemai tonizuoti, atsikosėjimui, gleivėms šalinti, mikrobams ore mažinti, antibakterinis ir antivirusinis poveikis.
- Paprastųjų pušų (Pinus sylvestris). Atsikosėjimui, gleivių šalinimui, bendrai kvėpavimo takų darbui ir imuninei sistemai gerinti, nerviniam ir fiziniam pervargimui. Galima rinktis ir kiek panašaus poveikio juodųjų eglių (Picea mariana) eterinį aliejų.
- Imbierinių citrinžolių - palmarozų (Cymbopogon martinii). Nervų sistemai nuraminti, švelniam kūdikių miegui, antivirusinis, priešuždegiminis, priešgrybelinis ir odos lengvai toleruojamas aliejus.
- Spindulinių eukaliptų (Eucalyptus radiata). Mažomis dozėmis ir ne prie veido naudoti vaikams nuo 2 metų, stimuliuoja imuninę sistemą, efektyvus antivirusinis poveikis, nepamainomas eterinis aliejus kvėpavimo takams ir mikrobams ore naikinti.
- Debesylų (Inula graveolens). Viena efektyviausių gleives skystinančių ir jas pašalinti padedančių priemonių, net naudojant itin mažomis koncentracijomis.
Pagrindiniai būdai, kaip naudoti eterinius aliejus: garinti ore, valyti paviršius, lepintis atpalaiduojančiu masažu, įlašinti vonioje ar pėdų vonelėje, maišyti balzamus, tepalus, dėti kompresus, daryti inhaliacijas, tiesiog uostyti ar užlašinti ant drabužių, pagalvės prieš miegą.
Kuo V. Worwood knyga apie aromaterapiją vaikams bus įdomi atžalas auginančioms šeimoms?
Iš savo patirties pastebėjau, kad natūraliu sveikatinimusi labiausiai domisi būtent jaunos šeimos. Aromaterapinės literatūros lietuvių kalba mažai, o ši knyga dargi skirta kaip tik vaikams. Joje plačiai aprašomos situacijos, naudojimo būdai, saugumas. Tai turėtų būti ypač geras pagalbininkas pradedantiesiems. Juolab, kad mama ir tėtis - patys geriausi slaugytojai.

