More selected projects

 

Stebuklinga prisilietimo galia

Knygoje  „Aromaterapija vaikams“ autorė Valerie Worwood pasakoja apie stebuklingą  prisilietimo galią, ir masažus vaikams.  Ji teigia, kad aromaterapiniai masažai gali padėti sunkiai sergantiems vaikams,  kūdikiams ar didesniems vaikams, kai reikia nusiraminimo (pvz. pradedant lankyti mokyklą ar darželį), norint susitiprinti tarpusavio ryšį, padėti vaikams susikaupti ar užmigti, arba apsaugoti nuo ligų. Šia tema nutarėme kiek plačiau pakalbinti Inesą Rusteikienę, sertifikuotą gydomųjų ir ajurvedinių masažų specialistę, Watsu praktikę, kuri rengia mokymus mamoms apie kūdikių ir vaikų masažą.

Inesa, papasakokite plačiau apie savo kelią į aromaterapiją, vaikų masažus.

Pradėjau šį kelią nuo studijų Ajurvedos akademijoje 2008 m., ir dar besilaukdama pirmagimės atradau Watsu ir aromaterapiją, kartu su kelių mėnesių dukra pasimokiau kūdikių masažo technikų ir praktiškai kasdien ją masažuodavau ir įvairiai mankštindavau. Abu vaikai nuo pat kūdikystės iki dabar (8 ir 5 m) auga įvairiai masažuojami, plukdomi, apsupti aromaterapijos.

Per šiuos metus daug mokiausi ir tobulinau įgūdžius, baigiau masažo specialybės studijas; labiausiai man patinka įvairiai derinti skirtingas masažo metodikas ir holistiškai pritaikyti individualiai kiekvienam žmogui. Mielai dalinuosi sava patirtimi su kitomis mamomis, ypač turinčiomis pirmus vaikiukus, vedu kūdikių masažo pamokėles. 

Knygoje „Aromaterapija vaikams“ autorė Valerie Worwood apie aromaterapinį švelnų masažą vaikams rašo, kad „jo privalumas – aromatu sukuriamas ryšys. Vaikas masažui pasirinktą aromatą susies su atsipalaidavimu ir ypatingu drauge su tėvais praleistu laiku. Jei vaikas užuos šį aromatą kitoje aplinkoje, toli nuo ten, kur tėvai jį masažuodavo, prisimins masažą ir jį lydėjusius jausmus – jaukumą, pasitikėjimą, ir atsipalaidavimą.” Ar kambaryje garinami eteriniai aliejai turi tokį patį poveikį ar visgi prisilietimo ir kvapo derinys turi stipresnę įtaką vaiko savijautai?

Žinoma, ryšį tarp vaikų ir tėvų stiprina įvairi bendra veikla, ir švelnus masažas palankiai veiks abu. Mamos, ypač su pirmaisiais vaikais, susiduria su įvairiausiomis emocijomis, ir aromaterapija labai naudinga pirmiausia joms, nusiraminti, nerimui sumažinti ar nemigai gydyti. Aromaterapijos naudojimo būdų yra tikrai daug ir žinodamos juos, galime įvairiai derinti.

Kūnas eterinius aliejus sugeria arba pro odą, arba juos įkvepiant. Aromaterapija veikia mus įvairiais lygiais: fiziniu, psichologiniu, emociniu ir dvasiniu. Fiziniu lygiu eteriniai aliejai prisotina ląsteles deguonimi ir gali pasiekti bet kurią kūno dalį per kelias minutes - po visą organizmą padeda išnešioti maistingąsiais medžiagas. Jie gali pagerinti virškinimą ir atverti sinusus. Dauguma eterinių aliejų, skatindami kraujo ir limfos apytaką, aprūpinimą skysčiais bei atliekų šalinimą, padeda organizmui atsinaujinti ir atsistatyti ląstelių lygiu. Emociniu lygiu eteriniai aliejai gali sustiprinti gerą savijautą, padėti atsipalaiduoti, nuraminti nerimui ar įtampai.

Nuo kada galima pradėti masažuoti kūdikius ir kaip tai daryti teisingai?

Jau nuo pirmųjų dienų vaikiukams labai naudingas artimas odos kontaktas su tėvais - susipažinti, pajausti vienam kitą; pamažu kiekvieną kartą pervystant vis ilginti prisilietimų laiką, švelniai paglostant tai kojas, tai rankas, pilvelį ar nugarytę; pėdutėms, delniukams ir pirštukams ypatingai naudingi prisilietimai. Niekas neatstos tėvų su meile ir švelnumu atliekamo masažo; tyrimais įrodyta, kad tai padeda vaikams vystytis fiziškai ir emociškai sveikesniems ir stipresniems, jie geriau miega, mažiau nerimauja. Nereikia jokių specialių mokslų ir ypatingų metodikų, sakyčiau daug svarbiau tinkamas tėvų nusiteikimas ir nuotaika. Mūsų bet kokias emocijas, tiek geras tiek nelabai, vaikiukas greitai pajaus ir perims. Tad pravartu patiems pirmiausia nusiraminti, įkvėpus levandos, rožių, mandarinų ar maloniųjų pelargonijų; patiems mažiausiems užteks nuo mūsų sklindančio raminančio aromato.

Ar yra kokie saugumo aspektai, kuriuos svarbu žinoti prieš darant masažą vaikams?

Siūlyčiau nepadauginti aliejų ir tepalų, nes mažas kūnelis tampa slidus. Eterinius  aliejus naujagimiams užtenka tik pagarinti, nebent esant kokiam negalavimui - 1lašiuko pilnai pakaks. Eteriniai aliejai būtinai skiedžiami su baziniu aliejumi (kūdikiams iki 6mėn 1 lašas ea 20-30 ml aliejuje); netepti arti veiduko ir ant rankyčių, kad nepatektų į akis. 

Jei patys jaučiate nerimą, susierzinimą ar baimę- geriau vaikiuko nemasažuoti. Taip pat ir jei vaikas nenori ar verkia, geriau atidėti ramesniam laikui. Prisilietimo laikas turi asocijuotis su teigiamomis emocijomis, švelnumu ir meile; akių ir odos kontaktas padės užsimegzti artimam abipusiam ryšiui, ilgiems metams į priekį.

Yra tik keletas kontraindikacijų, kai vaiko negalima masažuoti- aukšta temperatūra, savaitė po vakcinacijos, ar rimtos ligos, kai reikia laikytis gydytojų rekomendacijų.

Kokius eterinius aliejus rekomenduojate šeimoms, planuojančioms daryti masažą vaikams?

Priklauso, kokio poveikio norime. Valerie knygoje apstu įvairiausių receptų, tad kviečiu joje pasižvalgyti. Negalavimams lengvinti parenkame atitinkamus aliejus, kitais atvejais galime masažuoti tiesiog baziniu aliejumi, panaudojant eterinius aliejus tik vonelei ar garintuve. 

Pravartu žinoti, jog pilvelį būtinai masažuojame pagal laikrodžio rodyklę sukamaisiais judesiais, pradedant aplink bambą ir vis didinant ratus; pilvelio glostymas apramins ne tik nuo dieglių, bet ir nuo per daug patirtų per visą dieną įspūdžių, kartais vaikams būna tiesiog per sunku viską “suvirškinti”. Pilveliui labai patiks - levandų, paprastųjų krapų, tikrųjų kardamonų ar mandarinų aliejai. 

Tiek delnuose, tiek pėdose - galybė refleksologinių taškų, nervų galūnių, kurias veikiant pasiekiami visi vidaus organai ir sistemos. Kiekvieną kartą pervystant galima trumpai paglostyti skirtingas kūno dalis. Toks masažas visiškai saugus ir naudingas tiek sveikam vaikučiui, tiek negaluojančiam. 

Kvapni vonelė prieš miegą gerai apramins ir greičiau užmigdys. Levandų, tauriųjų didramunių, tikrųjų mandarinų, maloniųjų pelargonijų, spindulinių eukaliptų 1-2 lašai 10ml bazinio aliejaus, vonelei panaudoti mažiau nei pusę šaukštelio tokio mišinio. 

Jei vaikui patinka, galima švelniai paglostyti aplink ir pačias ausis, labai ramina kaktos ir antakių zonos glostymais pačiais pirštų galiukais. 

Svarbiausia, jog tai abipusiai naudingas ir prasmingas laikas, ir tikiu, kiekviena mama ir tėtis atranda savus būdus šiltam ryšiui sukurti.